architecture-433411_1280

Nízkoenergetické domy mají budoucnost

Minimálně jednou a možná i víckrát za život člověk dospěje do fáze, kdy musí řešit otázku bydlení. V úvahu připadá také myšlenka postavit si vlastní dům. V poslední době se hodně mluví o tzv. nízkoenergetických domech. Je tato varianta tou pravou?

Aby byl dům zároveň i domovem

Od vybudování vlastního domu očekáváme vytvoření příjemného, bezpečného a zdravého prostředí, v němž můžeme spolu s rodinou nerušeně žít. Stavba domu je zásadní rozhodnutí, a proto bychom si nejprve měli dobře rozmyslet všechny podstatné aspekty, které s tím souvisí. Spousta lidí je také limitována finančními možnostmi, které pravděpodobně finálně ovlivní to, pro jaký dům se rozhodneme. V každém případě platí, že dům by měl být místem, kde se budeme cítit „jako doma“.

Když se řekne nízkoenergetický dům

Nízkoenergetický dům se od toho klasického liší zejména tím, že je velmi dobře odizolován, takže se spotřeba tepla za rok podstatně sníží a tím se ušetří. V nízkoenergetických domech se využívá těch nejmodernějších technologií – například vytápění pomocí vzduchotechniky, kdy se čerstvý vzduch zahřátý na určitou teplotu vhání do bytu a vydýchaný je odsáván ven.

Vyplatí se nízkoenergetický dům?

Uvádí se, že stavba nízkoenergetického domu se vyplatí. Sice do něj budete muset zpočátku více investovat, ale díky úspoře energie se to za několik let vyrovná.

Nízkoenergetické dřevostavby

Líbí se Vám dřevostavba a uvažujete o tom, že si ji také vybudujete? I zde se jistě budete zajímat o výhody a nevýhody a o praktické dopady.

Dřevo je tradičním stavebních materiálem a jako obnovitelný zdroj je šetrný k životnímu prostředí. Zatímco v zahraničí tvoří dřevostavby vysoké procento výstavby, v České republice se dřevostavby teprve rozjíždí.

Nelze říci, že dřevostavba vyjde levněji než klasický zděný dům. Někdy je dokonce dražší. V jejím případě jde o přepych té povahy, že jsme šetrní k přírodě a časem vyděláme na úsporném vytápění – dřevostavby jsou totiž koncipovány jako nízkoenergetické domy. Každý rovněž určitě ocení rychlou výstavbu, která může proběhnout v řádu několika týdnů.

Co se týká životnosti dřevostaveb, hlavní konstrukce stojí pevně nejméně 100 let, střecha, fasáda, oplechování a okna vydrží zhruba 40 až 60 let.

S dřevostavbou je často spojován mýtus, že dům snadno shoří. Ve skutečnosti jsou však dřevostavby při požáru dokonce bezpečnější než zděné stavby.

Mohlo by vás zajímat:

Vytápění v pasivních a nízkoenergetických domech

3 tipy z čeho postavit dům

Stavby, které pomáhají šetřit – nízkoenergetické domy.

Publikováno v Domy

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/138868/virtual/www/domains/stavbacz.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napsat komentář