stavbacz.cz_zakra_uvodni

Co s užitkovou vodou? Tipy, jak ji využít a ušetřit!

Přestože se v poslední době řeší ceny energií a faktura za vodu je tou poslední, která by vám mohla přidělat vrásky, snažte se s ní neplýtvat. Kromě toho, že mírně (ale příjemně) ulevíte peněžence, přispějete trochou do mlýna i v oblasti šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí. Překvapí vás, jak bohaté má využití užitková voda.

Užitková – a která to vlastně je?

Pojem užitková voda označuje vodu, která se sice nepoužívá jak pitná a na vaření, ale z hygienického hlediska je nezávadná, a tedy vhodná pro specifické účely. Díky právnímu zakotvení je nyní využití této vody v novostavbách naprosto bezproblémové.

V zásadě se tedy jedná o vodu ze studny (rozbor však může odhalit, že ji lze z kvalitativního hlediska považovat za pitnou vodu), dešťovou vodu (sbírá se do retenční nádrže) a bílou vodu (vzniká přečištěním tzv. šedé vody).

Zálivka zahrady

Většina lidí si v souvislosti s využitím užitkové vody vybaví především zálivku zahrady. Ostatně se jedná o tradiční způsob uplatnění, kdy se dešťovka kumuluje v retenční nádrži. Ta nahradila plechové sudy, na rozdíl od kterých nabízí přečištění filtračním mechanismem.

Napouštění bazénu

Tisíce korun za kohoutkovou vodu lze ušetřit tak, že ji nahradíte vyhovující užitkovou vodou. Stačí ji přečistit a podrobit základní úpravě, která zajistí zdravotní nezávadnost. Během koupací sezóny si i taková voda samozřejmě říká o průběžnou péči.

stavbacz.cz_zakra_01

Mytí auta

Jeden mycí cyklus znamená spotřebu kolem 200 litrů vody. Užitková voda může vodu z kohoutku dokonale nahradit.V rámci mytí auta rozdíl v kvalitě nepoznáte, ten cenový však ano.

Využití užitkové vody v domácnosti

Upravenou užitkovou vodu lze využívat prakticky k libovolnému čištění či vytírání. Dokonce se náramně hodí i k praní prádla, protože na rozdíl od dešťové nezanáší buben a topné těleso vodním kamenem.

A ani tím možnosti využití užitkové vody v domácnosti nekončí, vodu z vodovodu supluje také v rámci splachování i sprchování. Kromě patřičných úprav (přečištění) jsou ovšem nutné dvojí rozvody.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/138868/virtual/www/domains/stavbacz.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napsat komentář