Snímek obrazovky 2020-07-31 v 16.21.14

Vybírame nejlepší kompresor do hobby dílny

Metadescription: Takových univerzálních kompresorů je navíc na trhu velké množství a nejsou přehnaně nákladné. Bohužel jen menší část z nich je ale ta, kterou bychom doporučili koupit.

Kompresor v dílně kutila najde pokaždé svoje využití. Slouží k dofouknutí pneumatik, může se hodit při lakování nebo při čištění ploch a výkonnější stroje utáhnou i pneumatické nářadí. Takových univerzálních kompresorů je navíc na trhu velké množství a nejsou přehnaně nákladné. Bohužel jen menší část z nich je ale ta, kterou bychom doporučili koupit. Víte, na co si dát při výběru takového kompresoru pozor?

Olejový nebo bezolejový?

Při výběru každého kompresoru je dobré vědět, jak často a k čemu ho budete opravdu používat. V tomto ohledu je dobré jednat se sebou maximálně na rovinu. Často se totiž stává, že si zákazníci pořídí nedostatečný stroj se snahou ušetřit a s tím, že to bude stačit. Potom ale zjistí k čemu všemu kompresor mohou používat a postupem času ho začnou přetěžovat. Snaha ušetřit často zájemce o kompresor vede k tomu, že si pořídí bezolejový stroj s vidinou toho, jak se budou těšit z bezúdržbovosti a stlačeného vzduchu bez znečištění. Bohužel chybně. Správný kutil, který ve své dílně pracuje často by takto přemýšlet určitě neměl.
Základní bezolejové kompresory jsou totiž vhodné pouze pro občasné využití a obecně nejsou tolik trvanlivé. Postačí tak na to občasné dofouknutí ušlé pneumatiky. Většina prodejen, která se na prodej kompresorů nespecializuje a má je pouze jako doplňkový sortiment, disponuje ve většině případů neopravitelnými stroji. Mezi ně patří i kompresory od známých značek nářadí. Ač ty mohou vypadat značkové, stále jde pro výrobce nářadí o čistě okrajový sortiment. Platí tedy, že kombinace neznačkového a bezolejového kompresoru bývá pro své budoucí uživatele tou největší pastí. Nikdo nezajistí servis takového stroje, nezaručí jeho dlouhodobou funkčnost a na náhradní díly rovnou zapomeňte. Správný kutil by se tedy měl podívat na olejové pístové kompresory od výrobce či distributora, který je v této oblasti specialistou a má taktéž kvalitní servisní podporu.

Parametry kompresoru do dílny

Ty správné parametry pro vlastní aplikace si musí stanovit hlavně sám budoucí uživatel. Přesto nám však dovolte poskytnout několik tipů z vlastní praxe. Středně velké pístové kompresory, které zapojíte do domácí elektrické zásuvky na 230 V jsou výkonnější, zpravidla odolnější a navíc se hodí i pro další dílenské práce. Jsou tedy těmi pravými univerzály, které by měl každý kutil vyhledávat. Zásadní u takového kompresoru je samozřejmě tlaková nádoba neboli vzdušník. Vzdušník funguje jako zásobník, který naakumuluje vyrobený stlačený vzduch a kompresor tak během úkonu nemusí zbytečně nepřetržitě pracovat. Pístovým kompresorům totiž dlouhý či dokonce neustálý chod a časté spínání velice škodí. Způsobí jejich přehřívání, které je fatální pro velkou část komponentů. K domácímu huštění se používají kompresory se zásobníkem 8 litrů a více. Mezi vůbec ty nejoblíbenější kompresory patří ty s tlakovou nádobou o objemu 24 – 50 l. V tomto provedení jde stále o poměrně dobře mobilní stroje se kterými lze lehce manipulovat. Běžně mají kolečka a šikovná madla. Mohou být i zakrytované pro snížení hlučnosti nebo je zde možnost, že výrobce kryt poskytuje k zakoupení jako doplňkový sortiment. Hlučnost potom může být sražená pod 80 dB. Mimochodem, vysoká hlučnost je taktéž častým poznávacím znamení levných čínských strojů.

Ideální sací výkon kompresoru do dílny definujeme na 150 až 250 l/min. Například na stříkání malých ploch si ale vystačíte se spotřebou vzduchu do 160 l/min a většina méně náročného pneumatického nářadí má odběr mezi 100 až 200 l/min. Větší průtok nemají ani ofukovací pistole, o náročnosti pneuhustičů ani nemluvě.

Pamatujte, že kompresor musí zvládnout součet všech zařízení, která k němu hodláte připojit. Dostanete-li se na sečtený výtlačný výkon například 150 l/min, pořiďte si kompresor s výkonem až 200 l/min. Pokud výrobce výtlačný výkon neudává, lze tuto hodnotu odvodit ze sacího výkonu. Výtlačný výkon je zhruba o 70 % nižší než sací výkon.

Ideální stroje o kterých zde mluvíme disponují nejčastěji tlakem 8 – 10 bar a příkonem od 1 do 2 kW. Takový pístový kompresor udělá v každé dílně velkou parádu a postaví se čelem každé výzvě svého majitele. A ceny takových “svatých grálů” domácích dílen? Kvalitní značkové stroje začínají u hranice třech tisíc korun a profesionální strojeoscilují kolem deseti tisíc. Přesvědčit se o tom můžete například tak populárních značek, jako je třeba český Atmosnebo italský ABAC.

Obsah podléhá autorským právům.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/138868/virtual/www/domains/stavbacz.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napsat komentář