Ve sladkovodním akváriu spolu můžeme chovat nejrůznější druhy ryb. Přestože mnohé ryby mohou pocházet z geograficky různých oblastí, jsou díky svým podobným nárokům na prostředí snadno chovatelné. Ryby do společného akvária vybírejte podle charakteristiky a jejich vzájemné snášenlivosti.
Ryby mají různé nároky
Do společné nádrže nepatří dravé, rvavé a nesnášenlivé ryby a ryby, které ničí a požírají rostliny. Různé druhy ryb také mohou mít různé nároky na velikost akvária a parametry vody. Dospělé ryby jsou velmi přizpůsobivé díky tomu, že jsou již po několik generací akvaristy odchovávány a přizpůsobeny podmínkám v našich akváriích.
Při nákupu si ryby prohlédněte
Při nákupu akvarijních ryb si všímejte jejich stavu – rybky by měly být čilé a s nepoškozenými ploutvemi. Oči by neměly mít zakalené, neměly by mít propadlé nebo nafouklé břicho ani odstávající šupiny nebo jiná poškození. Pokud v některé z nádrží v obchodě uvidíte na první pohled nemocnou nebo uhynulou rybu nebo voda v akváriu bude zakalená a akvárium neudržované, nákup rybek raději odložte.
Kupte více ryb, jedna nestačí
Většina ryb se cítí lépe ve společnosti několika dalších jedinců svého druhu nebo alespoň v páru. Proto kupujte od každého druhu ryb více kusů. Také proto, že u malých rybek ještě nejde rozpoznat jejich pohlaví.
Rybí karanténa
Po nákupu ryb se doporučuje jejich 2-3 týdenní karanténa. I když se ryby mohou zdát na první pohled zdravé, mohou být nositelem infekce nebo mít parazity. Karanténou zabráníte problémům s nakažením a následným léčením všech ryb v nádrži. Karanténní nádrž by měla mít velikost odpovídající počtu ryb a měla by být alespoň z části osazena rostlinami a vybavena funkčním filtrem do akvária, vzduchováním a topítkem.
Pokud ryby nedáte do karanténní nádrže a rovnou je přidáte do akvária k ostatním rybám, sledujte v následujících dnech jejich zdravotní stav a chování. Pro jistotu mějte připravená některá léčiva na nejběžněji se vyskytující nemoci, abyste v případě potřeby mohli okamžitě zahájit léčbu.
Jak přepravit rybu do jiného akvária
Lovení ryb z akvária a jejich následná přeprava do jiné nádrže je pro ryby velmi stresující a vysilující. Proto by převoz ryb z akvaristiky měl být co nejrychlejší. Nejčastěji se ryby balí do plastového sáčku, ve kterém je minimum voda a dostatečné množství stlačeného vzduchu. Během převozu stres u ryb zmírní umístění sáčku do tmy – do krabice nebo tašky. Pokud je venku zima, hrozí rychlé prochladnutí. Sáček tedy dostatečně izolujte.
Když ryby přineseme domů, musíme pozvolna vyrovnávat rozdílnou teplotu i chemické vlastnosti vody – otevřený sáček s přehnutým horním okrajem zavěsit do karanténní nádrže tak, aby se nepřevrátil. Postupně do sáčku doléváme vodu z akvária až do poměru 1:1. Poté už se sáček s rybami může pomalu vylít do karanténní nádrže.
Jestliže karanténní nádrž nemáte, dbejte na to, aby se voda z obchodu nedostala spolu s rybami do vašeho akvária. Proto ze sáčku ryby opatrně vylovíme síťkou a umístíme do akvária.