house-949265_1920

Údržba oken na jaře

Přichází jaro a s ním období jarního úklidu, který by měl zahrnovat také péči o hliníková nebo plastová okna. Pojďme se blíže seznámit s tím, jaká je jejich správná údržba, aby zářila jako nová.

S prvními jarními paprsky je hned vidět na oknech každá nečistota. Většinu nečistot lze z oken snadno odstranit za pomoci jemného hadříku a běžného čisticího prostředku.

Pozor se musí dávat na to, aby čisticí prostředek, který se použije, byl k jejich mytí vhodný. Rozhodně bychom se měli vyvarovat používání prostředků, jež jsou na bázi rozpouštědel anebo obsahují agresivní látky. Nevhodné jsou také odstraňovací čističe, jako například aceton nebo zředěné syntetické pryskyřice.

Pokud máme plastová okna nebo hliníková okna, neměli bychom také používat k jejich čištění tvrdé a drsné předměty, které by mohly poničit povrch rámu nebo samotného skla.

Někteří výrobci nabízejí ke koupi speciální čisticí sady, určené přímo k údržbě oken. Jedná se o speciální čističe, které jsou šetrné k povrchové vrstvě okna, jsou pH neutrální, antibakteriální a neobsahují žádná rozpouštědla.

Při údržbě oken se nesmí opomenout také kování

Při jarní očistě oken je důležité také kování, protože byť sebemenší množství prachu na jeho povrchu může způsobit značné opotřebení funkčních částí, což by mohlo mít za následek problematické užívání.

Dodavatelé plastových a hliníkových oken doporučují minimálně jedenkrát za rok promazat kapkou oleje pohybové části kování, jako jsou panty, zavírací díly nebo sklopné nůžky. Rozhodně nevhodné jsou kyselé oleje nebo takové, které obsahují pryskyřici. Při použití nevhodného oleje může dojít k narušení pozinkované ochrany sloužící proti korozi. Povrch kování může narušit také styk s materiály obsahující vápno, tedy omítka, malba, cement apod.

Speciální kvalitní prostředky na ochranu okenního kování se běžně dají sehnat u odborných výrobců, výborným pomocníkem je i bílá vazelína ve spreji.

Údržba žaluzií a rolet

Ať již máme vnitřní žaluzie nebo venkovní rolety, není třeba žádné mimořádné údržby, přesto však by se na ně při celkovém čištění okna nemělo zapomínat. Na jejich povrchu se usazuje prach, který lze snadno setřít vlhkým hadříkem, prachovkou nebo textilní houbou. U „látkových“ interiérových rolet můžeme případně použít ruční vysavač nastavený na slabší stupeň vysávání.

Při silnějším znečištění se doporučuje se použít jemný kartáč a pomocí mýdlového roztoku bez chemických přísad o teplotě do 30°C lehce, bez použití tlaku, stínící techniku očistit. Stejně jako u oken není možné používat agresivní čisticí prostředky, tj. čisticí písky, rozpouštědla a ředidla, ani dnes tak populární vyvíječe páry – z důvodu produkované vysoké teploty a tlaku.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/138868/virtual/www/domains/stavbacz.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napsat komentář