arcade-offset-on-white-low-15-1

Nevíte si rady, jaká okna pro svůj dům zvolit? Nechte si poradit!

Plastová, dřevěná, hliníková, nebo špaletová? To, jaká okna pro svou nemovitost zvolíte, záleží na mnoha faktorech. Poradíme vám, na která se obzvláště zaměřit. 
Okna jsou jednou z nejdůležitějších částí domu. Právě okna jsou zdrojem nesmírně důležitého denního světla. Pobývali jste někdy delší dobu v prostorách bez oken? Něco vám v nich chybělo, že? Denní světlo, které lidský orgasnismus zkrátka potřebuje a nenahradí ho ani to nejkvalitnější osvětlení. Úloha oken je ovšem i estetická a izolační. Správné osazení domu okny je tak poměrně zásadním stavebním prvkem, který je na místě svěřit profesionálům.

Vybíráme okna

Okna ovšem o svých majitelích i mnohé prozradí. Stejně jako o domě samotném. Ať již zvolíte kterýkoliv typ oken zmíněný v úvodu tohoto článku, zaměřte svou pozornost na kvalitu – materiálu, profilů i kování. Výběr oken je ovšem také třeba podřídit typu nemovitosti, pro niž jsou určena. Jiná okna například budete vybírat do novostavby, jiná do starší zástavby v rámci rekonstrukce.

Lehká a bezúdržbová hliníková okna

Poměrně volnou ruku máte například u novostaveb, u kterých se tak při výběru oken de facto můžete řídit jen jejich stylem. Moderním novostavbám s rozměrnými skleněnými výplněmi stejně jako zimním zahradám například sluší okna hliníková. Ta jsou sice ve srovnání s okny dřevěnými a plastovými o něco dražší, zase jsou ale téměř bezúdržbová a sloužit vám budou po několik generací. Do jiného segmentu byste měli zavítat při výběru oken do dřevostaveb nebo stylových zděných domů.

Plastová okna s dvojskly i trojskly

Je v hledáčku vašeho zájmu příznivý poměr ceny a kvality? Pak vybírejte v kategorii oken plastových, jež využijete jak v novostavbách, tak i při rekonstrukcích. Při nich ale budete omezeni typem zasklení. Zatímco do nové zástavby je možné instalovat plastová okna s trojskly, při rekonstrukcích si většinou budete muset vystačit s dvojskly. I tato okna ale vynikají skvělými tepelně izolačními vlastnostmi. A dávno si je nemusíte pořizovat jen v bílé barvě. Na pohled moderní plastová okna nerozeznáte od dřevěných.

Dřevěná a špaletová

Vybíráte okna do roubenky či rekreační chalupy? Pak zřejmě budete věrni klasickému dřevu. A to i přesto, že povrch dřevěných oken je třeba tu a tam obnovit nátěry. Dřevo je ale dřevo. I z toho důvodu se klasická dřevěná okna stále drží na výsluní. Stejně jako okna špaletová, se kterými se často setkáváme především v historických budovách. Špaletová okna ale pořád patří i ke starým venkovským chalupám, na kterých by například hliníková okna vypadala jako pěst na oko. Někdy je zkrátka třeba držet se ducha stavby a nemodernizovat ji za každou cenu.

Tip redakce: pokud si nejste jisti, jak budou nová okna vypadat, zkuste se zeptat, zda nemají AutoCAD, kde by vám vytvořili 3D model.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/138868/virtual/www/domains/stavbacz.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napsat komentář