walk-2670512_1920

Nebezpečí klíšťat

Klíšťata jsou parazity ohrožující jak zvíře, tak člověka. Jejich sezóna začíná především v teplých dnech jara a léta. Protáhnout se ale může až do podzimu. Častým terčem mezi domácími mazlíčky bývají speciálně psi. A to při každodenních vycházkách do přírody. Po každé takové vycházce proto doporučujeme svého mazlíčka pořádně prohlédnout.

Klíšťata jsou především přenašeči nebezpečných virů jako klíšťová encefalitida a lymeská borelióza.

Klíšťová encefalitida

Je-li zvíře napadeno tímto virem, ohrožený je celý nervový systém. Příznaky této nemoci jsou u psů podobné jako u lidí. Začíná to zvýšenou teplotou (poznáte podle teplého nosu), nevolností, únavou, náladovostí a nechutenstvím. Tyto symptomy postupně nabírají na intenzitě. Pes může být až agresivní a přijít může také špatná hybnost zadních a předních končetin.

Encefalitida je u psa hůře odhalitelná. Pamatujte, že inkubační doba je přibližně 7 – 14 dní.

Lymeská borelióza

Borelióza je pro zvířata obzvláště nebezpečná, neboť přímo postihuje hybnost. Konkrétním příznakem jsou záněty a bolestivost kloubů. Dále se samozřejmě objevuje také horečka a nechutenství. Velkou hrozbou je také progresivní onemocnění ledvin. To může přijít, pokud se lymeská borelióza neléčí. Není to sice tak časté, může však končit smrtí zvířete.

Příznaky můžeme pozorovat 2 – 5 měsíců po nakažení, což může být matoucí.

Testování

Chce-li mít jistotu, je tu možnost nechat klíště otestovat. Pak budete mít jistotu, zda je váš domácí mazlíček ohrožen nebo ne. Nakažení můžete předejít také co nejrychlejším odstraněním klíštěte. Je proto skutečně třeba své zvíře často kontrolovat a prohledávat srst!

Prokázat encefalitidu nebo boreliózu u zvířete je možné otestováním synoviální tekutiny, bioptického vzorku kůže v místě napadení či přímo klíštěte.

Pro více informací navštivte https://www.genomia.cz.

Napsat komentář