Realizace nové střechy s sebou nese spousty různých úkonů. Myslet musíte jednak na řešení krovů, tedy tesařské práce, a následně na pokrývače. Ti nastoupí v momentu, kdy budete mít vybranou správnou střešní krytinu. Na trhu je v současné době hned několik materiálů, z nichž se každý vyznačuje zcela specifickými vlastnostmi. Pokud momentálně uvažujete o nákupu některého z nich i vy, jste na správné adrese. Na ty nejznámější se zaměříme v následujících řádcích. Podíváme se podrobněji jak na jejich kladné, tak i stinné stránky.

Pálená taška – sázka na tradici
Jakousi sázkou na tradiční materiál je bezesporu pálená taška. Jejím základem je samozřejmě hlína, která prochází procesem vypálení. Tato technologie se využívá již více než 4000 let, což již samo o sobě hovoří jasně o maximální výdrži těchto tašek. Oproti betonové střešní krytině jsou pálené tašky lehčí. Jen pro představu, hmotnost 1m2 pokrytého touto taškou se pohybuje okolo 40 kg. Je samozřejmě možné zvolit i takový typ, u něhož se zvýší i na cca 60 kg. Bytelné dřevěné krovy ale bez problémů takovouto tíhu unesou. Za zmínku stojí u pálené tašky i její povrchová úprava. Standardně se volí mezi engobou a glazurou. Prvně jmenovaný princip spočívá v přidávání jílu s obsahem kovů na povrch tašky. U engoby se jedná o příměsi skla. Povrch je tak mnohem lesklejší, než je tomu u engoby. Zlí jazykové tvrdí, že je tato střešní krytina poněkud křehčí. Nemusí tomu tak být. V případě potřeby navíc tašku jednoduše vyměníte.

Betonová taška – ekonomičtější varianta s vyšší hmotností
U betonových tašek se setkáme také s vysokou kvalitou a maximální odolností. Za velkou výhodu lze u většiny z nich považovat i cenu. Spousta značek se vyznačuje tím, že tašky vyjdou oproti páleným finančně lépe. Povrch betonové střešní krytiny je trochu drsnější než u pálené glazované. Opatřen je speciálním nástřikem. Za nevýhodu betonu lze považovat všeobecně vyšší hmotnost. Tento zdánlivý nedostatek ale řeší silnější krovy schopné unést i vyšší počet kg na 1 m2. Co se týká designu, je možné si vybírat ze spousty tvarových variací a barevných odstínů. Hodně oblíbené jsou především tašky černé, které působí univerzálním dojmem a prakticky se hodí ke všem možným barvám fasád. Betonová taška je mnohdy ideální krytina pro malé rodinné domky i větší průmyslové budovy.

Vláknocementová krytina nejen pro větší objekty
Zajímavou volbou je i vláknocementová krytina. Ta je k dostání jak v maloplošné, tak i ve velkoplošné podobě. Druhá jmenovaná je optimální především pro použití u velkých hospodářských budov. Jednak dokáže díky nízké ceně ušetřit peníze a jednak je maximálně bytelná a pevná, takže vydrží dlouhá léta ve výborném stavu. Třeba vlnitá krytina značky Creaton se dokáže uplatnit na všech typech staveb. Vláknocement je čistě přírodní ekologický materiál s velmi nízkou hmotností. Ta se pohybuje okolo 15 kg/ m2. Bez problémů tak takovéto tašky unesou i opravdu rozlehlé střešní konstrukce. Díky mnoha barevným odstínům bez jakýchkoli potíží padne i do venkovského prostředí majícího svůj specifických charakter. Volí se i při rekonstrukcích hospodářských budov.
A co ostatní střešní krytiny?
Na trhu se nachází ještě spousta dalších zajímavých střešních krytin, z nichž můžeme upozornit třeba na ty plechové. Dávno pryč jsou doby, kdy neexistovaly maloplošné šablony i v kovu. Stejně tak lze zapomenout na korodování a jiné nepříjemnosti, jež s kovem jako takovým vznikaly. Na trhu jsou k dostání i asfaltové šindele, které ale vynikají spíše na zahradních domcích a malých stavbách vyznačujících se minimální nosností střešní konstrukce. Jejich životnost je přece jenom poněkud nižší než u předchozích zmiňovaných materiálů.