log-building-340492_1280

Je pro vaše účely lepší motorová, nebo elektrická pila?

Bez pořádné řetězové pily ani ránu. Přijde vhod na chalupě i v rodinném domku. Patří k nejdůležitějším pracovním nástrojům. Pokud ji ještě nemáte, měli byste to napravit a jednu si pořídit. Samozřejmě ne jen tak ledajakou – skvělou službu vám udělá klasická benzinová „motorovka“. Anebo vám bude stačit elektrická varianta?

Jak benzinová, tak elektrická řetězová pila mají specifické výhody i nevýhody. A nejde pouze o cenu – roli hrají způsob a frekvence využití. Až si uděláte jasno v tom, co budete s pilou řezat a jak často, zúžíte okruh na menší skupinu, čímž ušetříte spoustu drahocenného času.

black-and-decker-cs1840-elektricka-retezova-pila-1
Foto: rucni-naradi.cz, BLACK and DECKER CS1840 elektrická řetězová pila, cena: 2.570Kč

Příprava palivového dřeva

Topíte dřevem? Pro přípravu krbového dřeva jsou vhodné obě varianty. Ovšem pozor – v případě většího množství nebo omezeného přístupu k elektrické síti raději volte motorovou pilu. Dobrou volbou jsou modely Narex EPR 45-24 A (elektrická pila s příkonem 2400 W a pracovní lištou o délce 45 cm) a Proma PGR-5880/2 (hobby řetězová pila s pracovní lištou o délce 40 cm).

Údržba zahrady

proma-pgr-5880-2-motorova-retezova-pila-1
Foto: rucni-naradi.cz, Proma PGR-5880/2 motorová řetězová pila, cena: 3.220Kč

Zahradu a stromy v ní je třeba průběžně udržovat. K tomu je jako stvořená aku elektrická či menší motorová pila. Na menší nebo dobře zasíťované zahradě si vystačíte i s lehčí elektrickou pilou. Berte však na vědomí, že vám při řezání větví může překážet všudypřítomný kabel.

S výkonnou motorovou řetězovou pilou můžete směle vyrazit i do lesa na menší těžbu.

Tesařské práce

Budete-li pilu využívat zejména při práci na stavbě nebo rekonstrukci bydlení, pak oceníte vlastnosti, jako jsou mobilita, nízká hmotnost a dostatečný výkon. Popisu odpovídá akumulátorová elektrická řetězová pila značky Bosch – model AKE 30 LI. Vydrží pracovat dlouho na jedno nabití, je výkonná a rychlá.

Výhody a nevýhody obou variant v kostce

Elektrické řetězové pily nabízí lepší poměr ceny výkonu než motorové varianty. Omezuje je pouze dostupnost elektřiny a počasí – není vhodné s nimi pracovat za deště a ve vlhkém prostředí. V každém případě jde o výkonné nářadí, které se snadno udržuje a zvládne většinu prací. Špatné zasíťování lze vyřešit pomocí prodlužovacích kabelů, akumulátorem i motorovým generátorem.

Elektrické řetězové pily jsou k mání ve výkonovém spektru od 1800 do 2400 W a s délkou pilové lišty od 25 do 45 cm.

Motorové řetězové pily jsou dražší, těžší a hlučnější. Na druhou stranu disponují vyšším výkonem a nevadí jim práce ve špatném počasí. Další výhodou je absence nepraktických kabelů.

Pro občasné použití (cca 10 – 20 hodin provozu za rok) jsou vhodné motorové pily z hobby segmentu. Pro pravidelnou práci (cca 100 – 150 hodin provozu za rok) jsou určeny farmářské pily, které zvládají údržbu rozlehlejší zahrady, přípravu většího množství dřeva i menší těžbu.

Stále v tom nemáte jasno? S výběrem vhodného modelu vám ochotně poradí kvalifikovaní prodejci ze specializovaného e-shopu rucni-naradi.cz.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/138868/virtual/www/domains/stavbacz.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napsat komentář