stavbacz.cz_inventer_cz_nahledovy

Jak účinně větrat bez velkých úniků tepla?

Nedílnou součástí standardně zařízené domácnosti jsou zařízení, která se starají o vytápění, ohřev vody, udržení optimální vlhkosti a další aspekty nezbytné pro komfortní život. Mnoho lidí však neprávem podceňuje výměnu vzduchu – většinou kvůli strachu z příliš velkých tepelných ztrát.

Při pobytu ve „vydýchaném“ prostředí dochází k nepříjemným stavům – únavě, bolestem hlavy, ztrátě koncentrace apod. Díky moderním technologiím lze přitom větrat úsporně, a přitom velmi efektivně. Seznamte se s řízeným větráním.

Proč je dostatečné větrání tak důležité?

V nevětraném prostředí se sliznice a plíce namáhají mnohem více než v místnosti s nižší koncentrací CO2. Mozek potřebuje ke správnému fungování kyslík – v případě nedostatku přestává třídit vjemy, což se projevuje zmíněnou únavou a malátností.

Mimo to může v případě dlouhodobého pobytu v nevětraném bytě u citlivějších osob dojít k rozvoji alergií. Podle odborníků dokonce dochází k rychlejšímu odumírání mozkových buněk a roste riziko rozvoje Parkinsonovy nemoci.

Jak větrat úsporně, a přitom dostatečně?

Na větrání přes otevřené „větračky“ raději zapomeňte. Uniká přes ně příliš mnoho tepla a výměna vzduchu je zanedbatelná. Mnohem úspornější je kratší a intenzivnější větrání přes dokořán otevřená okna.

Zdaleka nejšetrnější způsob je ovšem řízené větrání. Zajišťují ho tzv. rekuperační jednotky, které minimalizují tepelné ztráty, a navíc vzduch filtrují od nečistot. Tímto způsobem lze větrat nepřetržitě, aniž by se do místnosti dostal hluk z venkovního prostředí.

Z komplikovaných stavebních úprav a nutnosti realizace rozvodů vzduchotechniky nemusíte mít strach – stačí si pořídit tzv. decentralizované rekuperační jednotky, které umožňují individuální nastavení intenzity větrání pro jednotlivé místnosti. Jak přesně probíhá výměna vzduchu a kolik díky nim můžete ušetřit, se dozvíte na www.inventer.cz.

Publikováno v Domy

Napsat komentář