christmas-2488377_1920

Jak správně vybrat světelný déšť pro zimní zahradu?

Začněte přemýšlet, kam všude by se dal světelný déšť umístit, co a jak chcete ozdobit, a také kolik času jste ochotni tomu věnovat. Nejdříve ale musíte vědět, co máte vlastně koupit.

Víte co je to krytí IP? Na co dát pozor při nákupu? S tím vám může pomoci náš článek, který vás ve stručnosti instruuje, jak na to.

vanoce

Období před vánoci je časem příprav a to nejen v podobě nakupování dárků a plánování vánočního menu. To hlavní, co se v posledních letech stalo nejoblíbenější činností každé domácnosti, bez ohledu na to, jestli mají byt nebo dům, je rozhodně výzdoba pomocí vánočního osvětlení do oken.

Správně zvolená světýlka dokážou vykouzlit úžasnou vánoční atmosféru a naštvat sousedy, kteří mají zahradu pustou bez jediné LED diody. Mějte na paměti, že podobně jako interiér si zaslouží pozornost také exteriér, ostatně zejména vaše ratolesti uvítají, když si budou moci hrát venku pod svátečně vyzdobeným stromkem nebo se kochat pohledem vánočně osvětlený dům i zahradu. Nehledě na to, že stylově a elegantně vyzdobené obydlí je potěchou i pro oko kolemjdoucích.

Vánoční světelné deště pro venkovní použití využijete k ozdobení celého domu, protože se dá připevnit prakticky kamkoliv a fantazii ve zdobení se meze nekladou, tudíž záleží jen na vás, jestli bude světelný déšť viset jen pod okrajem střechy, nebo jej položíte přímo i na střechu, případně kolem oken a podobně.

vanoce4

Která místa jsou pro instalaci světelného deště typické?

 • keře
 • stromy
 • zahradní nábytek
 • terasa (případně i balkon pokud máte patrový dům)
 • rámy oken
 • dveře nebo zárubeň
 • altán
 • garáž
 • zahradní domek
 • živý plot
 • okraj střechy a kolem okapů
 • štít domu
 • sloupky atd.

Ať už se rozhodnete světelný déšť umístit kamkoliv, myslete na to, že u venkovního osvětlení musíte dbát na bezpečnost a předcházet nechtěným komplikacím, které může způsobit nesprávný výběr. Pokud hledáte další inspiraci jak využít vánoční osvětlení, tak mrkněte na tento článek.

vanoce2

Čemu věnovat během nákupu světelného deště pozornost?

Zásadní a nejdůležitější jsou zejména 3 informace:

 • odolnost proti vodě, prachu a ostatnímu znečištění, což je tzv. stupeň krytí IP
 • napětí
 • příkon

Musíte dbát na to, aby vybraný světelný déšť skutečně byl určen pro venkovní použití, čemuž by měl odpovídat také stupeň krytí IP neboli International Protection. Jestliže osvětlení nemá označení IP, pak se dá používat jen ve vnitřních prostorách.

vanoce3

Co je vlastně IP?

Tímto označením se určuje odolnost, kterou svítidlo má proti vniknutí jakéhokoliv nežádoucího předmětu (nejčastěji prachu) a rovněž před proniknutím vody. IP se skládá ze dvou čísel, kdy první číslo značí stupeň ochrany před dotykem s živými a pohybujícími se částmi a druhé číslo je ochrana před vodou.

Obecně platí, že čím je IP číslo vyšší, tím je vyšší i ochrana. Nejvyšší stupeň krytí je určen pro to osvětlení, které je trvale vystavováno působení vody. U běžného osvětlení, jakým je právě světelný déšť, je dostačující IP od 34 do 55, ideálně 44.

Vyhněte se pochybnému zboží

Spousta lidí často zapomene, že s nákupem zboží pochybného původu, bývá spojeno velké riziko v podobě požárů a dalších nebezpečných situací, včetně úrazu proudem. To je důvod, proč je nutné kupovat takové zboží jen u specializovaných prodejců a ne u stánkařů na tržnicích.

Jestliže nepatříte k těm jedincům, kteří rádi nakupují v kamenných prodejnách, pak nemusíte zoufat. V dnešní době je nejideálnější vše pořídit online v některém vybraném e-shopu. Což je mnohdy nejlepší volba, protože kromě toho, že si můžete veškeré zboží v klidu prohlédnout, pročíst si technické parametry, použití atd., tak si zároveň s tím pročtete i recenze ostatních zákazníků, kteří v obchodě již nakoupili před vámi.

Pokud jste dočetli až sem, tak už víte, jak si při nákupu poradit. Takže už vám nic nebrání, abyste mrkli na nějaké to inspirativní video. Zkuste jedno zde a potom ještě další zde. Teď už vám jen stačí uvařit si kafíčko a pustit se do nákupu, ať můžete začít zdobit.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/138868/virtual/www/domains/stavbacz.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napsat komentář