sky-78113_1280

Jak jsem sladil pracovní obuv a šaty

V hledáčku mé sestry, začínající návrhářky, se samozřejmě ocitla také pracovní obuv. Ono totiž nejde zabývat se jenom šaty a na boty zapomenout. Obojí k sobě musí správně pasovat. Jak se říká „šaty dělají člověka, ale boty zrovna tak.“ „I v práci musíš vypadat elegantně včetně bot,“ říkala mi milovnice módy. A tak jsem ladil pracovní oblek s botami. Naše firma má naštěstí obojí v podobných odstínech, takže to nebyl problém. 

Dělám úspěšně poradce

„Vybrat si k šatům taky správné boty je docela umění,“ nechává se slyšet Pavlína, kdykoli někde vidí v téhle oblasti nějaké nedostatky. Stejně důležitá je i volba spodního prádla, které bývá často podceňované, protože není na první pohled vidět. Ženy najdou bohatý výběr na Miorio. Neváhá pak kritizovat, a protože tomu opravdu rozumí a umí oblečení hezky sladit k sobě, má pravdu. Nestačí jí ale usměrňovat kamarády a přátele. Protože se ve volném čase začala zabývat návrhy pracovního oblečení, pustila se se stejnou vervou i k párování pracovního oblečení a bot. Zdatně jí v tom pomáhám, co by praktický poradce. 

Kladu si zásadní otázku 

Je to věru zajímavá disciplína. Sice nejsem na rozdíl od Pavlíny žádný velký znalec módy, ale zase znám z praxe spoustu věcí, které třeba neví ona. Proto jsou jí moje rady docela užitečné. „Nejdříve si musíš položit zásadní otázku, v jakých podmínkách budeme obuv nosit,“ začal jsem jednou, když jsme se domluvili, že si zkusíme přiřadit k některým jejím návrhům také vhodné boty. Užijeme si, že můžeme o pracovních botách a oděvech rozhodovat sami, byť virtuálně. Jak se totiž dočtete v tomto článku, o pracovních oděvech o botách rozhoduje vždy firma. 

Vracím se z výšin zpátky na zem 

„Když už víme, kde se budeme v práci pohybovat, stanovíme si taky účel, jaký má bota splnit,“ začal jsem přednášet dál. „Hele dneska nemám na teoretické přednášky náladu,“ přerušila mne rázně Pavlína. „Nemůžeš přejít k praxi? Řekněme, že vybíráš boty pro sebe do skladu. Takže první věc víš. Dej se do druhé,“ usměrní mne. Přestávám tedy být nafoukaným profesorem a vracím se zpátky ze svých výšin.

Poslušně doplňuji informace 

„Jasně, zpátky na zem. Takže do skladu potřebuji hlavně boty s protiskluzovou podrážkou. Měly by být také teplé, protože mnohdy jezdíme při vykládání zboží z kamionu také ven na rampu,“ doplňuji poslušně informace. „Fajn,“ potřese Pavlína spokojeně hlavou. „Předpokládám, že taky potřebuješ boty, které chrání kotník, to je při jízdě s vysokozdvižným vozíkem dobré, ne?,“ teď kývnu zase já. 

Nechci se projet po zadku 

Shodneme se tedy, že pro můj účel bude nejvhodnější pracovní kotníková obuv, která nabízí dokonalou ochranu a zpevnění kotníků. Někdy se těmhle botám také říká farmářky, což je docela trefné. Klidně by s přehledem obstály i někde u pluhu na poli. Musí být navíc naprosto bezpečné. I když tenhle výběr je zatím jenom virtuální, rozhodně nechci, abych se mezi vysokozdvižnými vozíky u nás ve skladu projel po zadku. 

Málem bych zapomněl na to nejdůležitější 

Teď mně ale napadá jedna hodně důležitá připomínka. Možná bych zapomněl na to téměř nejdůležitější. „Moje boty musí mít ocelovou špičku,“ hlásím Pavlíně. „No vidíš. To je hrozně důležité a ty bys na to málem zapomněl,“ vynadá mi na oko. Ve svém výběru už s tím ale počítá. Zahrne do něj i pevnou traktorovou protiskluzovou podrážku a vnitřní filcové zateplení. Zdá se, že botám už nic nechybí. 

Budu vypadat jako model

„Přemýšlej, jestli je to všechno,“ ponouká mne Pavlína. Když odsouhlasím, že ano, přichází další etapa výběru. Teď už je na řadě konkrétní model a barva. Po chvíli máme vybráno. K modré mikině s reflexními pásky a pracovním kalhotám opět s reflexními pásy, které mi Pavlína navrhla, přibudou modré farmářky. Až se jednoho dne virtuální návrh promění ve skutečnost, budu vypadat jako model. Ostatně, jak se dozvíte zde, někde můžete pracovní obuv i vyfasovat zadarmo.

Chtěli byste si také pracovní oděvy navrhnout sami, nebo je vám jedno, v jakém oblečení a obuvi pracujete?

 

Napsat komentář