Snímek obrazovky 2022-06-10 v 16.04.38

Chytrý dům krok za krokem

 

Pokud zvažujeme stavbu domu, měli bychom začít plánovat jeho automatizaci už v projektové fázi. Chytré bydlení odborněji řečeno systémová elektroinstalace je součástí elektroinstalačního projektu. Tak jako v případě stavebního projektu, kdy si rozmýšlíme kolik místností potřebujeme, jak budou veliké a rozmístěné, je potřeba obdobnou úvahu provést i u našich požadavků na automatizaci. Co všechno chci ovládat, jaké mají být automatické funkce, kde a kolik ovladačů, zásuvek potřebuji atd. Pojďme si to projít krok za krokem.

Krok č. 1 – Co vlastně chci automatizovat?

Jak již bylo nastíněno v úvodu, musíme si důkladně rozmyslet, které funkce domu chceme zapojit do systémové elektroinstalace a mít tak možnost je nejenom ovládat, ale především dle námi navolených požadavků je nechat pracovat samostatně, což je právě podstata automatizace domu. Připomeňme si jen pár akcí, kdy dům se stará o nás, a ne my o něj. Určitě bychom uvítali, kdyby se při příchodu domů automaticky rozsvítilo v předsíni, spustilo se topení na vyšší teplotu, závěsy se zatáhly a začala hrát oblíbená skladba. Anebo naopak. Opouštíme dům, zmáčkneme jedno tlačítko a zhasnou se všechna světla, vypnou vybrané spotřebiče a zaklapnutím dveří se za námi zamkne. Zbavíme se tak dotěrných myšlenek, jestli je žehlička vytažená ze zásuvky, jestli je zamčeno nebo na jakou teplotu je nastavený termostat.

Snímek obrazovky 2022-06-10 v 16.04.45

Krok č. 2 – Projekt

Projekt může dodat vybraná elektroinstalační firma, pokud to umí, elektroprojektant nebo v případě společnosti HDL Automation s.r.o., která dodává už vlastní systémy automatizace budov, se lze obrátit přímo na její projektanty, kteří projekt vypracují a doporučí vyškolenou partnerskou elektroinstalační firmu pro montáž. Výhodou navrženého postupu je soulad mezi výrobcem, projektantem a realizátorem. Projektant s praxí v oblasti chytrých budov ohlídá vzájemnou provázanost a možnost integrace jednotlivých autonomních systémů zabezpečení, vytápění atd. V dané fázi je nasnadě si ujasnit, zda zvolíme kabelový nebo bezdrátový systém, neboť rozvody datové sběrnice jsou samozřejmě součástí projektu. Důležitou vstupní informací je také, zda budeme chytrou domácnost ovládat přes aplikaci v mobilu nebo nástěnnými ovládacími panely. Nevylučuje se ani varianta použít oboje.

Snímek obrazovky 2022-06-10 v 16.04.53

Krok č. 3 – Realizace

Elektroinstalační firma by měla dle projektu zajistit nákup jednotlivých prvků automatizačního řešení. Většinou už projekt bývá napasován na určitého dodavatele. V případě systémové elektroinstalace s distribuovanou logikou, tzn. modulární systém bez centrální jednotky, kdy se parametrizuje každý prvek systému samostatně, si lze vybrat z okruhu poskytovatelů dané technologie. Daný systém navíc umožňuje doplňovat prvky postupně, tzn. rozložit investici v čase, ovládat v první fázi jen osvětlení a vytápění, další funkce typu stínění, zabezpečení zaintegrovat později. Společnost HDL Automation v rámci podpory svých partnerů řeší i technickou pomoc na stavbách.

Snímek obrazovky 2022-06-10 v 16.05.00

Krok č. 4 – Záruka a pozáruční servis

Systémy automatizace budov mají standardní dvouletou záruku. Spolehlivá elektroinstalační firma a dodavatel se o zákazníka starají i poté a informují ho o možných vylepšeních systému. Závěrem lze doporučit si projít nejenom technická řešení, ale i reference a nechat se inspirovat. Další inspirativní fotografie referencí od společnosti HDL Automation s.r.o. naleznete na www.hdl-automation.cz. Funkční expozici si lze vyzkoušet v showroomu v Praze, Jihlavě či Ostravě.

 

Vila na vodě v Dolní Cerekvi

Snímek obrazovky 2022-06-10 v 16.05.07

Řešení může být jednoduché – světla a logické funkce ovládané na základě bezpotenciálových kontaktů – stropní svítidla, podsvícení kuchyně, postelí, skříní, vstupní lávky, venkovní světla spínaná přes PIR senzor.

Byt v Brně

Snímek obrazovky 2022-06-10 v 16.05.22

Chytré bydlení je realizovatelné i v bytě 2+1. LED pásek lze barevně sladit se závěsy nebo senzorem detekovanou přítomností osob a intenzitou přirozeného světla a příjemnou atmosféru doladit správně nastaveným vytápěním a hudbou. 

Napsat komentář