recyklace_kovu

Recyklace kovových odpadů bude do roku 2025 efektivnější

Efektivně recyklovat kovový odpad. To je cíl novely zákona, která počítá s výrazným navýšením recyklace kovových a hliníkových obalů.

Zákony a nařízení mající za cíl zlepšit kvalitu životního prostředí se rok od roku posouvají. Nový návrh novely zákona proto počítá s tím, že by se od letošního roku měl zvyšovat podíl recyklovaných železných obalů.

Separování kovového odpadu

Kovové obaly a jiné drobné odpadky bychom měli vyhazovat do speciálních kontejnerů. Ty ale bohužel po celém Česku chybí a většinou je můžeme najít jen ve městech. Jedinou možností, jak recyklovat, je tak pro mnoho lidí kovošrot. Novela zákona ale počítá s tím, že by se měla zvýšit efektivita využívání recyklovaných zdrojů, a tudíž i omezit plýtvání cennými surovinami.

Nový zákon říka, že by se od letošního toku mělo zvýšit množství recyklovaných železných obalů na 55 %. U hliníkových obalů pak podíl naroste na 35 %. To je poměrně vysoký nárůst. Poslední statistiky totiž říkají, že železných obalů bylo doposud recyklováno pouze 25 až 35 procent z celkového materiálu.

Efektivnější do roku 2025

K dosažení tohoto cíle by mělo dopomoct lepší separování recyklovatelného odpadu. Kovošrot Plzeň sice i v dnešní době odvádí poměrně dobrou práci, ovšem rozhodně tam jsou rezervy. Pro úspěch této strategie hraje i fakt, že Česko dlouhodobě třídí odpad poměrně efektivně. I v samotných kovošrotech poté dochází k pečlivému separování jednotlivého odpadu a ještě následnému třídění na linkách.

Jestliže i vy chcete přispět k úspěchu tohoto projektu svou troškou, neváhejte a recyklujte. A to i v případě, že se ve vašem okolí nenachází žádný kontejner na kovový odpad. Kovy totiž můžete sbírat separátně a následně je odvézt do nejbližší sběrny nebo kovošrotu. Za některé odpadky možná nedostanete zaplaceno, ale alespoň uděláte dobrou věc. A i to se cení, i když ne v podobě finanční odměny.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/138868/virtual/www/domains/stavbacz.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napsat komentář