stavbacz-cz_hamax_cz_nahledovy

Kolik ušetříte, když si dům postavíte svépomocí?

Pokud už nechcete platit pronájem, nezbude vám, než se poohlédnout po vlastním bydlení. Ale co když jste si vysnili dům dle vlastních představ a přání? Můžete si ho nechat postavit na klíč, nebo se pustit do stavby svépomocí. Jen pro představu – za dvoupatrový rodinný dům běžného tvaru a zastavěnou plochou cca 100 metrů, dáte firmě dvoj až trojnásobek toho, za kolik byste ho postavili na vlastní pěst.

Rozhodnete-li se stavět sami, nevyhnete se náročnému papírování. Bez vyřízení projektové dokumentace se nepohnete ke shánění všech nezbytných povolení. Až poté můžete navštívit levné stavebniny a nakoupit materiál. Zároveň se nevyhnete komunikaci s jednotlivými řemeslníky a jejich vzájemné koordinaci, což může vyústit ve zmatky. Ale když to zvládli jiní, proč byste to nedali vy?

stavbacz-cz_hamax_cz_01

Co se týče výše úspory, ta závisí na různých faktorech. V prvé řadě na vašem umu – čím více práce zastanete sami, tím více ušetříte. Ovšem pozor, jde spíše o subjektivní úsporu, protože do stavby investujete spoustu času.

Samozřejmě záleží také na velikosti domu. Z projektové dokumentace lehce vyčtete, na kolik vás stavba vyjde. Podle typu domu, použitých materiálů a práce řemeslníků počítejte s cenou kolem patnácti až dvacet tisíc korun za metr zastavěné plochy.

Podle odborníků je vhodné vytvořit přesný rozpočet stavby na základě kvalitně vypracovaného projektu. Dále je vhodné najmout spolehlivý stavební dozor, který zajistí, aby práce probíhaly podle plánu a dům nakonec nevyšel na výrazně vyšší částku, než byl původní předpoklad.

stavbacz-cz_hamax_cz_02

Zdá se vám stavba svépomocí příliš komplikovaná? Další možností, jak ušetřit alespoň část peněz, je stavba na klíč z vlastního materiálu. Obraťte se na levné pražské stavebniny HAMAX, kde vám s nákupem poradí kvalifikovaní pracovníci.

HAMAX stavebniny nabízí zdící materiály, izolaci, fasády a dekorativní omítky, sádrokartonový program, nářadí a pomůcky. Jednoduše vše, co budete při stavbě domu potřebovat.

1 komentář: „Kolik ušetříte, když si dům postavíte svépomocí?

Napsat komentář