1382016885_pergola

Jak vybrat vhodnou stínící techniku

Stínící technika má mnoho způsobů využití. Hodí se pro úplné odclonění slunečních paprsků a pro regulaci propouštěného světla. V závislosti na umístění místnosti a dosáhnutí požadovaného efektu volíme konkrétní variantu. Mezi základní druhy stínící techniky patří žaluzie, rolety a markýzy. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a kam se který typ hodí, vám prozradíme právě v tomto článku.

Vnitřní a vnější žaluzie

Žaluzie jsou vhodnou možností pro případ, že chcete mít kontrolu nad intenzitou propouštěného světla. Venkovní varianta navíc slouží jako další izolační vrstva, což se velmi hodí hlavně v zimním období pro snížení nákladů za energie na vytápění. Při výběru správných žaluzií berte ohled na velikost vašeho okna a snažte se přijít na to, jestli bude jednodušší montáž a manipulace s vnějšími, či naopak vnitřními žaluziemi. Protože žaluzie nevypadají příliš dekoračně, je dobré kombinovat je se závěsy či záclonami pro dosažení požadovaného estetického efektu.

Rolety

Další variantou jsou rolety. Ty fungují na principu srolování. Můžete tak vytvořit naprosté odstínění okna, nebo nechat polovinu volnou. Rolety slouží i pro dekorační účely, kdy mohou mít různé barvy. V závislosti na potřebě stínění vybíráme vhodný materiál. Některé nabízené varianty propouštějí více světla než jiné. I v případě, že máte okna netradičních rozměrů, je možné sehnat funkční stínící techniku například právě ve formě rolet.

1382016837_vysuvna-markyza

Markýzy

Jsou ideální pro vytvoření příjemného venkovního posezení. Řada lidí je využívá i pro uschování dřeva na zimu a jako přístřešek pro jiné věci. Pomáhají stínit a prodlužují linii střechy. Markýzy se hodí téměř ke každému domu a lze je umístit i samostatně. To ocení všichni, kdo mají rádi posezení na zahradě bez starostí z deště a jiných nepříjemných povětrnostních podmínek. Tento typ stínící techniky se proto často objevuje u chat a chalup.

Napsat komentář