Snímek obrazovky 2017-02-03 v 20.39.51

Dřevo jako materiál pro soustružení překrásných hraček

Dřevo je už spoustu let využíváno jako stavební materiál, běžně se z něj vyrábí také nábytek. Dobře se totiž obrábí, dá se sehnat ve spoustě variant a drží tvar. Sesychá nebo bobtná pouze ve směru kolmém na vlákna, vhodné konstrukční řešení tedy změny minimalizuje.

Umění soustružení dřeva

Dlouhá léta se využívá také na výrobu hraček. Dříve je šikovní řezbáři vyřezávali, dnes se používají i jiné technologie. Jako příklad může posloužit Jiří Vlček ze Střídky nedaleko Strakonic, jenž vytváří překrásné hračky. Využívá zejména techniku soustružení dřeva, které zaručuje elegantní linie. Podle potřeby soustruží buk, dub, smrk, borovici a jasan, opracovává je tak, aby byla vidět zajímavá struktura jednotlivých let. Přirozenou krásu pak ještě zvýrazní kvalitní lazury a laky sloužící zároveň jako ochrana před vlhkostí, UV zářením a mastnotou. Výsledkem jsou překrásné hračky, které přežijí několik generací.

Motocykl, foto: jiri-vlcek.eu
Motocykl, foto: jiri-vlcek.eu

Neuvěřitelně realistická vozidla

Jiří Vlček se specializuje zejména na dopravní prostředky. Dokáže vytvořit neuvěřitelně realistické traktůrky, kola, motocykly, bugatky, velorexy, ale také třeba motorovou pilu. Všechny dřevěné hračky má propracované do nejmenšího detailu, až se zdá skoro neuvěřitelné, že něco takového lze vůbec vytvořit. Využívá i různobarevného dřeva, čímž vypadají finální výrobky ještě přesněji.

Takový dárek by zajisté potěšil nejen děti, ale i mnohé dospělé, kteří si díky modelům zavzpomínají na staré časy. Výrobky jsou kvalitní, takže vydrží zacházení neopatrných dětských rukou, moc hezky se však budou vyjímat i na poličce. Záleží, kolik let bude obdarovanému. Mnohé pány by určitě model vozidla, jež si pamatují ze svých mladých časů, potěšil. Ráda za něj bude i vaše peněženka, protože přestože jsou modely vyráběny s velkou láskou ručně, ceny se drží na velmi příznivé úrovni.

Další zajímavé články na:

Bydlenicz.cz

Domtech.cz

Mujdomek.cz

Bydleni-ok.cz


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/138868/virtual/www/domains/stavbacz.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napsat komentář