stavba-cz_ekomplex_nahledovy

Co byste měli vědět o dřevěných parketách, než si je pořídíte?

Máte snad za to, že dřevěné parkety patří do dob dávno minulých? Pravdou je, že se v posledních letech objevují stále častěji, a to i v novostavbách. K hlavním výhodám patří vysoká odolnost, jednoduchá údržba a velmi dlouhá životnost.

Dřevěné parkety mají výrazně delší životnost než masivní podlahová prkna. „Nesmrtelnost“ parket je dána možností renovace. Jakmile se podlaha poškodí – ať už mechanicky nebo přirozeným opotřebením – stačí vyplnit spáry a díry, případně povrch přebrousit. Pokládka dřevěných parket je jasnou volbou pro každého, kdo v dohledné době nehodlá podlahu opět řešit.

stavba-cz_ekomplex_01

K pozitivním vlastnostem dřevěných parket patří nadprůměrná izolace tepla i zvuku. Dřevo je dobrý izolant a neuniká přes něj příliš mnoho tepla. Stejně dobře minimalizuje šíření zvukových vln, což se hodí především v bytech.

Hlavním důvodem však bývá vizuální přitažlivost neboli estetický dojem. Přírodní barva dřeva působí harmonicky a velmi příjemně. Evokuje stabilitu, masivnost a spolehlivost. Vzhled lze samozřejmě upravit – stačí na povrch aplikovat speciální vrstvu laku, mořidla nebo lesku. K nejoblíbenějším vzorům parket patří žebřík, čtverec a strom. Podle počtu vrstev se dělí na jednovrstvé, dvouvrstvé a třívrstvé. Platí, že počet vrstev úzce souvisí s kvalitou (vícevrstvé = kvalitnější).

stavba-cz_ekomplex_02

Za zmínku stojí také ekologický charakter parket. Dřevo je stoprocentně přírodní materiál a jeho dopad na životní prostředí je zanedbatelný. Parkety se vyrábí z různých druhů dřevin – v nabídce najdete tuzemské dřeviny jako buk, dub, a smrk, ale také exotické varianty v podobě amerického ořechu nebo brazilské třešně. Volba by měla jít ruku v ruce s požadovanou barvou a tvrdostí. Malíři a bytoví designéři doporučují světlou podlahu do menších interiérů a tmavé parkety do větších místností.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/138868/virtual/www/domains/stavbacz.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napsat komentář