bergun-1028377_1280

Výběr stavební parcely, na co se zaměřit?

Rádi byste postavili dům a řešíte nyní otázku, na co si dát pozor při výběru stavebního pozemku? Poradíme, na co se musíte zaměřit

  1. velikost pozemku

Počítejte minimálně s 500 m2 a více. Vždy záleží na velikosti plánované stavby, a také na územním plánu, který mnohdy určuje minimální velikost pozemku pro stavbu domu.

  1. prostudujte si pečlivě územní plán, nejlépe s odborníkem

V první řadě si je třeba prostudovat detailně územní plán dané lokality a hlavně regulativy (minimální velikost pozemku, vzdálenost stavby od sousedů či komunikace atd.), které jsou do něj zaneseny. Mohlo by se totiž lehce stát, že váš vysněný dům zde jednoduše nebudete moci postavit.

Územní plán naleznete na webových stránkách města či obce, kromě regulativ zde najdete například i informace o tom, zda se nejedná o záplavové území a také plánované stavby v okolí. Je třeba si dát pozor na nové zdroje hluku (výroba, komunikace), zdroje zápachu (zemědělská výroba, kafilerie apod.), plánovanou zástavbu výškovými domy, obchodními centry apod. v okolí – zkrátka všeho, vedle čeho nechcete bydlet.

  1. v případě, že budete chtít koupit pozemek bez zasíťovaní, zjistěte si, kolik vás bude zřízení sítí stát

Provedení zasíťování (voda, kanalizace, elektřina, plyn) na daném pozemku výrazně ovlivňuje jeho cenu. V případě, že je možnost připojení ve velké vzdálenosti, stavba se vám může astronomicky prodražit. Proto si zjistěte, zda jsou sítě v dosahu pozemku, abyste tam následně mohli vybudovat tzv. přípojky.

Před samotnou koupí parcely, na které se rozhodnete stavět, si musíte promyslet, jak budete mít řešeno vytápění domácnosti, pitnou vodu nebo kde budete odvádět odpadní vodu. Také si je nutné zjistit, kudy byste mohli sítě vést. Přípojky jsou drahé a je potřeba zvážit poměr ceny pozemku/ ceny zasíťování. A v neposlední řadě si zjistěte od vlastníka či správce dané sítě (plyn, voda, elekřina…) možnosti připojení, mohlo by se stát, že ve vybrané lokalitě již není kapacita na vaši přípojku.

Další zajímavé články na:

Bydlenicz.cz

Domtech.cz

Mujdomek.cz

Bydleni-ok.cz


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/138868/virtual/www/domains/stavbacz.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napsat komentář