Snímek obrazovky 2020-11-09 v 16.09.01

Nová technologie pro úpravu betonu: UV záření

Betonová dlažba má řadu výhod. Ty lze ještě zvýraznit s pomocí ošetření lakem a UV zářením. K čemu tato technologie slouží a jaké má přednosti?

Technologie UV záření, novinka ve světě betonové dlažby 

Novým trendem v oblasti povrchové úpravy betonu je právě UV lakování. Jedná se v podstatě o lak, který se navíc nechá vytvrdit v UV lampě. Tato účinná látka se na povrch aplikuje v několika vrstvách s pomocí speciálních válců.

Jedná se tak v podstatě o vnitřní trvalou impregnaci. Používá se především z důvodu snadné a efektivní ochrany betonového povrchu. Získáme tak povrch, který je zvláště odolný vůči mechanickému poškození a nenáročný na údržbu. Navíc je barevně stálý, lak se používá rovněž pro „zapečetění“ barvy.

Povrch je zcela nenasákavý, jakékoli nečistoty lze snadno setřít, protože neproniknou do materiálu. Dlažba je odolná vůči povětrnostním vlivům, ale také vůči působení dalších látek, jako je káva, červené víno či mastnota. Typicky je tímto ohrožena betonová dlažba například na terase či pod pergolou. Jedná se o zvláště odolné skvrny, s nimiž mnoho majitelů dlažby svádí nerovnou „bitvu“.

Beton se po tomto ošetření rovněž stává velmi odolným vůči organickým nečistotám. Nehrozí vznik výkvětů a bráníme tak i vzniku nepříjemných povlaků z řas nebo plísní.

Současně nejsme nijak omezeni z hlediska pravidelné péče o dlažbu. Můžeme ji tedy podobně jako tu neošetřenou zametat, mechanicky čistit kartáčem a používat na ni vodu, dokonce i tlakovou. Nemusíme mít přitom obavu, že bychom povrch jakkoli mechanicky poškodili, poškrábali jej atd.

Ošetření tlakovou vodou však v praxi většinou již dále nebývá potřebné, běžné nečistoty lze většinou odstranit pouhým opláchnutím.

UV ošetření, funkční i designový prvek

Tato luxusní povrchová úprava zároveň vytváří perfektní design a dlažbě propůjčuje trvale mokrý efekt. Zároveň se díky unikátní technologii zvýrazňuje jas a kresba na původním materiálu.

S pomocí UV ošetření lze ošetřit různé typy dlažeb, například ty s reliéfním povrchem či v imitaci kamene. Tím se dále značně zvyšuje estetická hodnota celého povrchu.

Kromě dlažby na terasu může být tato povrchová úprava využita všude, kde klademe důraz na maximální odolnost a dlouhou životnost. Lze ji aplikovat na jakékoli pochozí zpevněné plochy v exteriéru. Vhodná je však také pro plochy, které svým způsobem využívání stojí na rozhraní interiérového a exteriérového využívání.

Jistým omezením je pak fakt, že se takto ošetřený povrch nedoporučuje navrhnout pro okolí bazénů. Je to z bezpečnostních důvodů. Lak se po namočení stává kluzkým, osobám pohybujícím se zde by tak hrozilo riziko úrazu.

Jestliže dojde k lokálnímu poškození laku, není tím celá úprava nikterak znehodnocena. Poškozené místo lze snadno opravit.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/138868/virtual/www/domains/stavbacz.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napsat komentář