home-2006023_1280 (1)

Jak a čím topit, aby to bylo nejvýhodnější?

 

Svůj domov můžeme vytápět nejrůznějšími způsoby, například plynem, elektřinou, uhlím, dřevem, peletami či tepelným čerpadlem. Každý ze zmíněných způsobů má své plusy a mínusy. Také záleží, zda budete chtít doma klasické ústřední topení, nebo zvolíte například topné panely. Podle čeho volit způsob vytápění?

carbon-224143_1280
Experti se shodují, že nejlevnější variantou je topit uhlím a dřevem

Experti se shodují, že nejlevnější variantou je topit uhlím a dřevem

V případě rodinných domů je pro úsporu financí nejlepší zvolit vytápění objektu dřevem a uhlím. Musíte myslet na to, že kotel musí splňovat určité emise, které hořením těchto paliv vznikají. V dnešní době se již prodávají pouze kotle na tuhá paliva třetí a vyšší třídy. Pokud máte starší kotel, můžete jej využívat dle dostupných informací až roku 2022. Poté by se měli v domácnostech využívat především automatické kotle s možností regulace výkonu, která snižuje spotřebu paliva. Příkladem takové regulace je například ekvitermní regulace, kdy se kotel spouští na základě vnější teploty vzduchu. Každý ale nechce, nebo nemůže topit dřevem či uhlím, pojďme se podívat i na jiné další druhy vytápění.

heat-pumps-393059_1280
Tepelná čerpadla jsou TOP

Tepelná čerpadla

Pokud jste doposud nevěděli, jak ušetřit za topení, čtěte dále. Pojďme si nejdříve říct, jak tepelné čerpadlo funguje. Tepelné čerpadlo je napájeno elektřinou a využívá tepelnou energii ze zemního vrtu, plošného kolektoru, vody či ze vzduchu. Patří tak vůbec k nejúspornějším zdrojům tepla. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena, odměnou poté uživatelský komfort a úsporné vytápění objektu, ať už se jedná o domácnost nebo velký sklad.

Elektrokotle

Mezi další topidla řadíme elektrokotle. Stále více domácností je začíná využívat k vytápění domácností, proč? Pořizovací náklady jsou mnohonásobně nižší než u plynu a výkonnost takového kotle je naprosto srovnatelná s plynovým kotlem. Co se týká provozních nákladů, ty jsou poté vyšší, ale zde záleží, zda se bude elektřinou vytápět energeticky úsporný dům, nebo starý domek. Do starých domků se tedy moc nevyplatí, při cenách elektrické energie by se vytápění elektrickým kotlem nevyplatilo. Elektrokotle se poté často pořizují jako doplněk k tepelnému čerpadlu (často typu voda/ vzduch), nebo bývá i součástí jeho vnitřní jednotky. Pokud je jeho součástí jako bivalentní zdroj, vytápí dům v případě velkých mrazů, kdy čerpadlu klesá výkon.

Kondenzační plynové kotle

Topení plynem je velice komfortní a při využití moderních kondenzačních plynových kotlů se stává topení plynem i velice výhodnou variantou vytápění. Hlavní výhodou kondenzačního plynového kotle je vyšší účinnost spalování, díky tomu jste schopni ušetřit až 20% nákladů oproti atmosférickému plynovému kotli.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/138868/virtual/www/domains/stavbacz.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Napsat komentář